Transmission of 24 March 2006

Interview with Vlado Buckovski, Macedonian PM

recorded in Brussels on 23 March 06

Interview by Svetlana Milevska
(Speaking Macedonian – Translation in Serbian)

FULL TRANSCRIPT

O debati o prosirenju i buducnosti EU

Ostaju da vaze osnovni principi koji su bili promovisani na Solunskom samitu a to je da nece biti razlicith arsina za zemlje kandidate kao sto us Makedonija i Hrvatska na primer. S druge strane jasno je da ce da se insistira na idejama koje dolaze a to je jace ekonomskog povezivanja drzava iz regiona, njihova tesna saradnja u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, odatle i razvijanje projekta za integrirano granicno obezbedjenje u svim drzavama, a i on osto su Austrijanci predlozili za brze povezivanje Zapadnog Balkana u obrazovanju. Jasno je da su ove generacije koje su sada u nasim edikativnim sistemima, da ce one da budu evropska buducnost Balkana.

O ideji za privilegovano partnerstvo izmedju Balkana i EU

Koreni svega ovoga sto se razgovara oko prosirenja mogu da se nadju i u dokumentima holandskih demohriscana koji su u svom predizbirnom manifestu govorili upravo o privilegovanom partnerstvu. Otvoreno su razmisljanli o tome a zatim na bazi debate koju su imali kod njih, suoceni s otporima koje imaju u Holandiji, kao da su se povukli/ No moramo biti svesni da u ovom trenutku postoji otvorena debata gde mnogi, zbog nesavrsenog nacina na koji EU funkcionira sada posle prosirenja na 25 zemalja clanica, govore vec da posle prijema Bugarije i Rumunije mozda treba da se napravi pauza da bi se konslidirali njihovi redovi. Nije problem samo ustavna kriza. Mislim da je problem i nacin na koji je donet dogovor u Nici koji je osnova za novi ustav, taj je nacin doneo probleme koji u medjuvremenu nisu bili premosceni. Iako nismo deo EU moramo jednim okom da gledamo na ono sto nam je domaci zadatak, ali s vremena na vreme da gledamo i sta se desava u EU zato sto sve to moze da ima odraz na nasa ocekivanja i tempo, ali ni u jednom slucaju ne sme da spreci brzinu reformi koje moramo da sprovodimo. Da zakljucim, a to vazi i za nas i za sve druge u regionu, mi moramo da zavrsavamo reforme onako kako smo predvideli u dokumentima evropskog partnerstva ili dogovorima za stabilizaciju i pridruzivanje, i da cekame da sve to zavrsi na nacin koji prizeljkujemo i da Evropa nece biti cela i jaca bez Zapadnog Balkana.

O datumu pocetka pregovora za clanstvo Makedonije u EU

Mislim da Makedonija ima dobru sansu da do kraja godine zna kada ce poceti pregovori. Preoptimisticki je da tvrdimo, da ce i s uspesno zavrsenim reformama u pravosudju i s odlicno sprovedenim izborima i s novim zakonom za policiju i sa liberalizacijom telekoma koja postaje realnost otkako su Slovenci pokazali nameru da kupe Onnet, da tvrdimo da cemo do kraja godine poceti pregovore. Znaci ako sve napravimo kako treba verujem da do kraja godine maksimum koji mozemo da dobijemo je da znamo kada pregovori pocinju. Ja ocekujem da to moze da bude za vreme nemackog predsednistva a to je u prvoj polovini 2007 godine.

Mislim da i Makedonija a i druge drzave u regionu najbolje funkcioniraju kada postoje okviri. On osto smo najbolje uradili u nasem priblizavanju EU bili su brzina i kvalitet s kojima smo odgovrili na upitnik EK. Iako nam na svim susretima kazu da moramo da mendziramo ocekivanja, smatram da naprotiv u svim izjavama i susretima s nasim prijateljima u Briselu, moramo da im obratimo paznju na to da je posebno znacajno da znamo vremenski okvir. Ne da nam kazu vec sada kada ce da nas prime u EU ali da nam daju rokove da bi mi, poznavajuci nas mentalitet, budmeo uspesniji u sprovodjenju reformi. S obzirom na brzinu kojom su druge u regionu, kao BUgarska u Rumunija ili Hrvatska, pocele pregovore za clanstvo smatram da je to razuman vremenski rok. U svakom slucaju sve zavisi od Makedonije.

O susretu s kosovskim premijerom i demarkaciji granice izmedju Makedonije i Kosova

Ohrabren sam posle prvog susreta koji sam imao s novim kosovskim premijerom. Dogovorili smo se da do kraja aprila organizujemo susret, ne mogu da potvrdim da li ce to biti u Skoplju ili Pristini, gde nema vise bezanja - moramo da razgovaramo o demarkaciji granice zato sto je to jedno od otvorenih pitanja koje utice na pojacanje poverenja izmedju Skoplja i Prsitine. S druge strane, jasno stoji u osnovima na kojima pocivaju razgovori izmedju Beograda i Pristine, da demarkacija granice izmedju Makedonije i Kosova mora da zavrsi pre eventualnog finalnog statusa. Mi insistiramo na tome sto je zapisano u izvestaju Eide. Kod njega, a on je veliki orijatelj Makedonije, postoji raspolozenje da i svojim licnim autoritetom pomogne da se ne izgubimo u lavirintu legalistickog pristupa ko treba da bude kontrapartner Makedonije u tome. Smatram da smo izgubili previse vremena ubedjujuci medjunarodnu zajednicu da oni premoste taj jaz kad vec ne mozemo da to napravimo s Beogradom, a vlasti u Pristini nemaju legitimitet. Da ne ostanemo predugo u situaciji koja realno, posle jedne nesrecne izjave albanskog ministra Mustafaja, moze ponovo da vrati na velika vrata probleme s granicama. Mislim da je to i nas konstruktivni doprinos da se zatvaraju otvorena pitanja, da ne kreiraju niove probleme, a da se Beograd i Pristina i medjunarodna zajednica fokusiraju na kljucno pitanje, kakav ce biti finalni status ; A Makedonija svojom stabilnoscu i zatvaranjem ovog pitanja da moze da pomogne da se to zavrsi sto je pre moguce.

O prakticnoj izvedbi demarkacije

Ne mozemo da budemo zaglavljeni u legalistickim problemima koje imamo u ovom trenutku i da ne mozemo, zbog faktickog stanja, da nadjemo kontrapartnera i da zatvorimo on osto, sada je svima vec jasno, nije teritorijalnio pitanje. Nije cak problem ni u politici. Problem je u mehnaizmima koji treba ad hoc da se izgrade da bi se problem resio. Zato sto postaje jasno da administrativnu granocu priznaju svi. Na susretu s Cekuom razgovarali smo o tome da cemo mi pokusati da napravimo prve kontakte s vlasnikom imanja kod Tanusevci koji nije od straateskog interesa ni za koga i nije problem da bi doslo do korekcije granice. Naprotiv da udjemo u postupak saglasno medjunarodnim zakonima, da resimo vlasnicko pravne odnose s jednim gradjaninom Kosova.

O reakciji u Srbiji posle izjave Buckovskog o nezavisnosti Kosova do kraja godine

Nema potrebe da se stvara nervoza. To sto sam rekao ne kazem prvi put sada ovde u Briselu. Pod impresijom da Makedonija sada ima status kandidata za clanstvo pravim paralelu i kazem to otkako su razgivori poceli i Beogradpriznaje da se razgovara s drzavom koja ima status kandidata za nezavisnost. Da li ce pregovori i standardi dovesti do tog statusa ne zavisi od Skoplja. U nastavku izjave, a to verovatno ne odgovara nekome u Beogradu, spomenuo sam da bi Kosovo bilo stabilno, da se nadje resenje do kraja godine. Svi moji sagovornici u NATO i EU kazu da se prave napori da se nadje resenje do kraja godine. To je u inetresu ne samo Makedonije nego celog regiona. I da ponovim, status Kosova ne zavisi od Makedonije.

O odnosima izmedju Srbije i Makedonije

Jedna izjava ili dogadjaj ne mogu da pomute tradicionalno dobre prijateljske odnose izmedju Beograda i Skoplja. Postoji javno manifestiran nesporazum oko nekih postupaka oko slucaja Vraniskovski. Ja tvrdim da to ne sme da se odrazi na odnose. Moramo da priznamo u svakom slucaju da je vec sedmi ili osmi mesec otkako je bila prvi put prolongirana oficijalna poseta Kostunice Skoplju, sto ne govori dobro. Ja ocekujem da ce u medjuvremenu premijer Kostunica doci u Skoplje sto ce dati nov impuls za dalje priblizavanje Skoplja i Beograda da bi, pre svega, potvrdili nasu spremnost, s iskustvom koje imamo u priblizavanju Makedonije NATO i EU, da pomognemo svima u regionu a pre svega Beogradu koji ce praviti napore sada kada su zapoceli pregovore o pridruzivanju.

O situaciji u Srbiji

Mi smo veoma zainteresovani za regionalnu saradnju. Mislim da je to utisak i u EU i NATO da postoji zabrinutost za sve sto se desava u regionu. Posle duzeg perioda ponovo osecam kod njih bojaznost da stvari mogu da izadju iz kontrole. Ali s druge strane kod njih se oseca respekt koji imaju prema Makedoniji. Realno govoreci, ne zato sto sam premijer Makedonije, ali osecam da postoji klima da ako Makedonije nije bilo da bi je trebalo kreirati, da bi promovisala stabilnost. Da bude epicentar iz kojeg ce se promovirati evropeizacija regiona. Ako mozemo nas multietnicki karakter drzave da prenesemo kod drugih u region pomoci cemo svima. A pre svega Srbiji da bi mogla zajedno s Pristinom da resi problem finalnog statusa Kosova i da pomognemo s iskustvom koje imamo posle krize iz 2001 godine. Trebalo je hrabrosti da se prizna realnost i da se napravi krupan korak. Realnost u regionu se mora postovati i na osnovi evropskih standrda treba da trazimo resenja za otvorena pitanja.

O susretu s grckim premijerom na marginama samita u Briselu (snimljeno uoci sastanka Buckovski-Karamanlis)

Ova je po meni vazan dogadjaj za buduce grcko makedonske odnose. Moramo da priznamo da posle priznavanja ustavnog imena Makedonije od strane SAD vise od 18 meseci nemamo na bilateralnom nivou nikakve susrete, ne racunajuci tu neformalno pozdravljanje izmedju Mitreve i Molivijatisa. Ova je vazno i ako se uzme u obzir da je pre desetak dana u Skoplje bio i grcki zamenik ministar ekonomije koji je bio prvi signal za zagrevanje odnosa. Ako i sutra sve dobro prodje mislim da cemo uci u jednu novu fazu gde cemo pokusati da forsiramo politicike relacije koje treba da odgovaraju dobrim ekonomskim relacijama izmedju Grcke i Makedonije. A s druge strane, da pokusamo posle izbora u nasoj drzavi da novim tempom i vecim intenzitetom trazimo resenje za razlike oko ustavnog imena.

O izborima u Makedoniji

Mislim da se kod politickih partija u Makedoniji gradi nova svest. Tvrdim da i dosada problem nije bio kod gradjana vec kod politickih partija. Ako politicqari shavet da je ovo istoriska sansa za Makedoniju i da ne smemo da je prokockamo, mislim da se niko od njih nece drznuti da napravi gluposti kao u proslim izbornim ciklusima. To me ohrabruje da mozemo da poslusame prijatelji savet. Kada vam generalni sekretar NATO aplaudira za sve sto ste napravili ali vam poruicuje da morate da imate fer i demokratske izbore, ne izbori kako u Evropi nego deset posto demokratskiji, onda moramo da ich poslusamo. Z da zatim s istim inetnzitetotm s kojim nam oni salju poireku, da mi budemo uporni i da barame da nam sirom otvore vrata i EU i NATO.

Warning: Unknown: open(/var/php_sessions/sess_72c8926e4c01f221075ed8f6b4b3531d, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/php_sessions) in Unknown on line 0